Přihlášených týmů

15
 

Do I.Questu 2024 zbývá

Poslední komentáře

Zadání: Po vyřešení skleněného kódu získali soutěžící tyto další indicie: Do ruky se Vám mimo jiné dostaly tyto tři obrázky: indicie15-2.jpg, indicie15-3.jpg a indicie15-4.jpg.

Obrázek indicie15-2.jpg Vám vydá po rozluštění několik termínů, které Vám dohromady evokují jedno výsledné klíčové slovo. Toto slovo spolu s tím, co vidíte na obrázku indicie15-3.jpg by Vám mělo dát představu, co budete hledat. Abychom učinili závěr zcela jednoznačný, tak zde máte i soubor indicie15-3.jpg, což je fotografie focená přesně z toho místa, které máte najít.Řešení: Indicie k dalšímu waypointu byla zadána poněkud kostrbatě. Druhý obrázek ukazuje vyhlášenou gurmánskou specialitu, a to mušle sv. Jakuba.

První indicie pak ukazuje stranově převrácenou a zlehka (pro efekt) zdeformovanou mřížku s čísly, kterých je překvapivě 26 a nad některými je interpunkce. Je to samozřejmě primitivní substituce způsobem 1=A ... 26=Z. Tím dostanete jakousi osmisměrku, ve které lze najít následující slova: FRANCIE, HOKEJ, KOUZLO, BÍLÝ, VYCHÁZKA, LYŽAŘ, GOLF a jen trošku zavádějící příjmení HOUSE. Všechna tato slova jsou nápovědou pro druhou indicii, kterou je slovo: HŮL (francouzské hole, hokejová hůl - hokejka, kouzelná hůlka, bílá hůlka, vycházková hůl, lyžařské hůlky, golfové hole a samozřejmě hůlhouska ze seriálu Dr. House.)

Takže incidie, které máme jsou: sv. Jakub, mušle a hůl. Začíná být jasné, že půjde o sv. Jakuba. Situace se nám komplikuje tím, že sv. Jakubové byli dva.

Prvním z ních je apoštol Jakub, jeden z dvanácti učedníků Krista, který bývá označován jako Starší, Větší nebo Zebedeův. Potom máme sv. Jakuba Alfeova, který bývá označován jako Menší, Mladší, případně jako syn Alfeův. Sv. Jakub Menší byl prvním biskupem v Jeruzálémě a později byl ukamenován a dobit kyjem. Mezi tradiční atributy tohoto světce je považována kniha a tyč.

Sv. Jakub Větší je naopak spojován se symboly poutnická hůl, brašna, mušle a klobouk. Z výše známého tedy víme, že Sv. Jakub Větší je ten správný.

Ve výřezů mapky jsou čtyři kostely Sv. Jakuba Většího, a to v Čížové u Písku, v Týně nad Vltavou, v Kasejovicích a v Sedlici. K rozhodnutí mezi nimi má pomoci třetí indicie, která zobrazuje pohled přímo z místa určení. Fotografie jednak napovídá, že kostelík stojí na vršku s výhledem do kraje (kostely v Týně, Kasejovicích a Sedlici jsou v zástavbě), a jednak je na ní jednoznačně rozpoznatelné město Písek, takže je opravdu jasné, že musí jít o Čížovou.

Štítek se soutěžním kódem byl připevněn na jednom z mnoha hromosvodů z levé části kostela.

GPS: 49°21'21.512"N, 14°5'5.900"E

 

Nápověda pro tento úkol přišla po šedesáti minutách:

Jednalo se o symbol svatojakubského řádu, meč zvaný la Espada a patronem tohoto řádu je právě sv. Jakub Větší.

 

Deadline: 90 minut

Poznámka: Kostel sv. Jakuba v Čížově je v okolí velmi známý, konají se tam pravidelně svatby, mše, včetně půnoční. Indicie osmisměrka patří k vůbec první šifře, kterou jsme před asi rokem začali připravovat a opět nám bylo líto ji nepoužít, došlo jen k mnoha úpravám. Další komplikací bylo jak specifikovat ten správný kostel Sv. Jakuba, protože jich je v okolí hodně, nakonec jsme se rozhodli pro fotku z terasy před kostelem a to i proto, že na parkovišti před terasou stál vůz s FM transmitterem pro následující FM radio.

Když jsme během příprav obcházeli kostel, usoudili jsme, že na štítek bude nejlépe použít jeden z mnoha hromosvodů, protože přeci jen dohledání kódu na místě patří k soutěžním questům. Netušili jsme, že soutěžícím připravíme až tak náročné chvíle, že kód nebudou moci najít, ale je možné, že zavádějící bylo právě to foto z terasy a že hledali indicii právě tam. I toto je věc, kterou musíme pro příště trochu zlepšit.

Překvapilo nás, že ani jeden z týmů, neznal mušle sv. Jakuba :)

Do Čížové dorazily dva týmy, Mrkev v radiátoru a Dlouhý, Široký, Krátkozraký a ti druzí, štítek s kódem však našel pouze vítězný tým a to ve 20:27:51.

Nejvtipnější a nejzajímavější soutěžní kódy, zadané pro tento úkol:

 

  • "inri"
  • "hrob"
  • "590"
  • "Diky za skvelou soutez."
  • "9104717159"
Rubrika: 

Přihlášení

Seznam galerií